FLoC on Thursday, July 15th

previous day next day See also the by session program.
09:00‑10:00
Naoyuki Tamura (Kobe University, Japan)
09:00‑10:00
Moshe Vardi (Rice University, US)
09:00‑10:00
Hubert Comon-Lundh (CNRS & ENS de Cachan)
09:00‑10:00
Sharad Malik (Princeton University, USA)
09:00‑10:00
Frank Pfenning (Carnegie Mellon University)
09:00‑10:00
Ilkka Niemela (Aalto University)
09:00‑10:00
Thomas A. Henzinger (IST Austria)
09:00‑10:00
Ulf Norell (Chalmers University)
08:25‑08:30
Opening
09:00‑10:00
Silvio Ghilardi, U. Milano
10:00‑10:30
Coffee break
10:30‑11:00
Tutorial 1 continued
11:00‑12:30
Ken McMillan
10:30‑11:00
Peter Biener, François Degrave and Wim Vanhoof
11:30‑12:30
Jerome Leroux (Labri Bordeaux, France)
11:30‑12:00
Radha Jagadeesan, Alan Jeffrey, Corin Pitcher and James Riely
11:08‑11:27
Sid Mijnders, Boris de Wilde and Marijn J.H. Heule
11:27‑11:33
10:30‑11:30
Gerwin Klein (University of New South Wales)
11:30‑12:30
Andrzej Trybulec (University of Bialystok)
10:30‑11:00
Vijay D'Silva, Leopold Haller and Daniel Kroening
12:00‑12:30
Vijay D'silva
11:00‑11:30
E. Abraham, U. Loup, F. Corzilius, T. Sturm
12:00‑12:30
P. Rümmer and T. Wahl
11:00‑11:30
Holger Gast
12:30‑14:00
Lunch
14:00‑15:00
Michael Codish (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
14:00‑15:00
Michael Clarkson (Cornell University)
14:00‑15:00
Cindy Eisner (IBM Research Lab, Israel)
14:00‑15:00
David Pym (University of Aberdeen)
14:40‑15:00
Johan Wittocx and Marc Denecker
14:00‑15:00
Don Sannella (University of Edinburgh)
13:30‑14:30
Eric Feron (Dutton-Ducoffe Professor of Aerospace Engineering, Georgia Institute of Technology)
14:00‑14:30
D. Jovanovic and C. Barrett
15:00‑15:30
Coffee break
15:30‑16:00
Tutorial 3 continued
16:00‑16:30
Dimitar Shterionov, Angelika Kimmig, Theofrastos Mantadelis and Gerda Janssens
17:00‑17:30
Paulo André and Salvador Abreu
17:30‑18:00
Gopal Gupta, Neda Saeedloei (University of Texas at Dallas)
15:30‑16:30
Yevgeny Kazhakov (Oxford University, UK)
16:30‑17:30
Discussion
16:00‑16:30
Souheib Baarir, Cecile Braunstein, Emmanuelle Encrenaz, Jean-Michel ILIE, Tun Li, Isabelle Mounier, Denis Poitrenaud and Sana Younes
16:00‑16:30
Michael Köhler-Bußmeier and Frank Heitmann
15:50‑16:10
Gelsomina Catalano, Nicola Leone, and Simona Perri
16:10‑16:30
Martin Gebser, Roland Kaminski and Torsten Schaub.
15:30‑16:30
Dale Miller (INRIA)
16:30‑17:30
Adam Chlipala (Harvard University)
15:30‑16:00
Stephen F. Siegel, Yi Wei and Timothy Zirkel
16:00‑17:30
Tool competition
17:00‑17:30
Gavin Mendel-Gleason and Geoff Hamilton
16:30‑17:30
Sean McLaughlin (Carnegie Mellon University)
15:30‑16:00
A. Griggio
16:00‑16:30
A. Reynolds, L. Hadarean, C. Tinelli, Y. Ge, A. Stump, C. Barrett
16:30‑18:00
UITP Steering/Programme Committee
15:30‑16:00
Jean-Pierre Jouannaud and Jian-qi Li
16:30‑17:00